گوشت دیرپز و نحوه پخت آن

گوشت دیرپز

گوشت دیرپز یکی از چالش هایی است که اکثر آشپزها با آن روبرو هستند. نرم بودن گوشت درون غذا به پخت حرفه ای آن و تجربه آشپز مرتبط می باشد. البته کهنه بودن گوشت نیز در دیرپز بودن آن تاثیر دارد. در این مقاله قصد داریم تا ترفند هایی برای گوشت دیرپز بیان کنیم که از رموز آشپزی محسوب می شوند.

شرحی بر انواع گوشت ها (ماهی، مرغ،گاو، گوسفند و …):

برای آنکه بتوانید چاره ای بر گوشت دیرپز بیابید، لازم است تا انواع گوشت ها را بشناسید. در زیر به معرفی هر یک  از  انواع گوشت های و ویژگی های آن پرداخته شده است:

 • گوشت گوساله: این گوشت چربی کمی دارد و رنگ آن قرمز شفاف است. برای غذاهایی که نیاز به گوشت چرخ کرده است، عموما از این نوع استفاده می شود.
 • گوشت گوسفند:از لحاظ رنگی، این گوشت، کم رنگ تر از گوشت گاو است. معمولا گوشت گوسفند همراه با استخوان بوده و دارای چربی بیشتری است. برای طبخ آبگوشت از انواع گوشت گوسفند استفاده می شود.
 • گوشت بز: یکی از انواع گوشت دیرپز، گوشت بز است که دارای تراکم بالا است و از لحاظ رنگی نیز به نسبت گوشت گوسفند دارای رنگ تیره تری است. از این گوشت گاها برای بیماری هایی نظیر دیابت تجویز می شود.
 • گوشت شتر: گوشت شتر دارای چربی کمی است و عموما به رنگ تیره در بازار یافت می شود.

به طور کلی خوب است بدانید هر چه فعالیت حیوان بیشتر باشد بافت ماهیچه ای آن متراکم تر بوده و رنگ گوشت آن نیز تیره تر می باشد.

 

نحوه تشخیص مرغ و ماهی تازه:

یکی از علل گوشت دیرپز عدم تازگی آن می باشد. یک مرغ تازه دارای پوست صاف و یکدستی است که هیچ گونه چروکیدگی بر روی آن مشاهده نمی شود. البته باید توجه کنید بر روی بدن مرغ هیچ گونه لکه تیره، خاکستری و خون منجمد شده وجود نداشته باشد. ماهی تازه نیز عموما دارای آبشش هایی قرمزی است که هیچ گونه ماده لزجی به آن متصل نیست. توجه داشته باشید که عضلات ماهی تازه کاملا سفت بوده و بر اثر فشار، فرورفتگی بر روی آن ایجاد نمی شود. ستون فقرات آن نیز بایستی پیوستگی کامل به گوشت ماهی داشته باشد. فلس های یک ماهی تازه قواره و کاملا چسبیده به تن آن می باشد.

طبع شناسی انواع گوشت و ربط آن به گوشت دیرپز:

برای آنکه بتوانید یک راه حل خوب برای انواع گوشت دیرپز پیدا نمایید، در گام اول لازم است تا با طبع گوشت های پر استفاده آشنا شوید.

گوشت هایی که امروزه بیشترین استفاده دارند در زیر به همراه طبع آنان لیست شده اند:

 • گوشت شتر: دارای طبع گرم بوده و برای خورش ها استفاده می شود.
 • گوشت بز: دارای طبع سرد است و برای پخت آبگوشت مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گوشت گوسفند: دارای طبع گرم است و برای خورش و آبگوشت و … استفاده می شود.
 • گوشت گوساله: دارای طبع سرد و به صورت چرخ کرده در خورش ها استفاده می گردد.
 • گوشت ماهی: این گوشت دارای طبع سرد است و حالت ارتجاعی زیادی دارد.
 • گوشت مرغ: دارای گوشت سفید است و طبع آن گرم می باشد.

یکی از نکات مهمی که در زمان طبخ گوشت ها باید به آن توجه نمود، این مورد است که هیچ گاه نباید گوشت های مختلف را با یکدیگر مخلوط کرد. هر کدام از گوشت ها دارای زمان طبخ متفاوتی هستند و این مورد بر روی دیرپز شدن آنها تاثیر دارد.

نحوه پخت و از بین بردن بوی زهم گوشت و  گوشت دیرپز:

یکی از روش های کاربردی برای از بین بردن بوی زهم گوشت؛ اضافه نمودن کمی فلفل در ابتدای پخت می باشد. توصیه می گردد که گوشت دیرپز خود را به همراه فلفل کمی تفت دهید. از دیگر روش های موثر می توان به استفاده از سیر و سرکه نیز اشاره نمود. می توانید گوشت خود را به مدت نیم ساعت در مخلوط سیر؛ برگ بو؛ سرکه و زعفران قرار دهید. همچنین پیاز و فلفل دلمه ای می توانند بوی گوشت را سریعا برطرف نمایند.

کلیک کرده و بیشتر بخوانید :  زمان افزودن ادویه به غذا

گوشت دیرپز

ترفند نرم و لطیف شدن گوشت دیرپز:

اگر به هر دلیلی همچون کهنه بودن گوشت و … غیره متوجه شدید که گوشت دیرپز در اختیار دارید، لازم است تا در زمان پخت به موارد زیر دقت کنید:

 • برای اینکه از سفت شدن گوشت جلوگیری کنید، هیچ گاه در ابتدای پخت به گوشت نمک اضافه نکنید.
 • از گوشت یخی بلافاصله بعد از خروج از فریزر استفاده نکنید و اجازه دهید تا ابتدا یخ آن باز شود.
 • هیچ وقت در آغاز پخت به گوشت خود رب گوجه اضافه نکنید.
 • در زمان پختن گوشت، به آن آب سرد اضافه نکنید و تلاش نمایید تا آب مورد استفاده، همواره جوش باشد.
 • برای گوشت دیرپز می توانید از کیوی استفاده کنید تا نرم شود.
 • به گوشت می توانید در زمان پخت کمی سرکه اضافه نمایید.

برای نرم شدن گوشت دیرپز چه کنیم؟

کیوی میوه ای است که از آن برای ترد کردن بافت گوشت استفاده می شود. کیوی حاوی آنزیمیست بنام اکتینیدین که در بافت گوشت تاثیر گذاشته، پروتئین موجود در آن را حل می کند و در نتیجه گوشت نازک می شود.
پس از اینکه کیوی را شستید آن را تکه تکه کنید.گوشت را آماده کرده بر روی سطح صافی قرار دهید و تکه های کیوی را روی آن بمالید.
بگذارید عصاره و آب کیوی به خورد گوشت برود. یک ساعت استراحت بدهید.  با اینکار گوشت دیرپز شما هم آبدار می شود هم خوشمزه!
اگر با مصرف کیوی مشکل دارید شما می توانید از چکش های مخصوص بیفتک برای ترد کردن همراه با نمک، کمی آب لیمو، سرکه و پودر انبه استفاده کنید.

جادوی مزه یک مرینیت خوشمزه و آماده برای آسان کردن کار شما دارد. استفاده از این مرینیت گوشت شما را لطیف و بسیار خوشمزه می کند.

لطفا برای سفارش یک مرینیت عالی و یا هریک از مواد فوق به قسمت مشاوره ( واتس آپ 09039409955 ) رجوع نمایید.

یکی از اصول آشپزی آموختن طبخ غذا با انواع گوشت است. مزه دار کردن یا استفاده از اقسام مختلف ادویه می تواند تا حدود زیادی در پخت سریع تر به ما کمک نماید. اگر به آشپزی علاقه مندید و یا نحوه طبخ گوشت ها را به خوبی بلد نیستید، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید، تا بهترین راهکارهای پخت گوشت دیرپز را با هم بیاموزیم.

انواع مختلف گوشت

شرایط خاصی مانند سن حیوان در زمان ذبح، نوع خوراک مصرفی و اقلیمی که در آن پرورش یافته اند می تواند گوشت را دیرپز یا خوش پز نماید. همچنین ادویه به کار رفته در مزه دار کردنشان نیز برای خود مقوله ای جداگانه خواهد داشت. ضمن اینکه گوشت گونه های ماده چهارپایان نام برده از نوع نر آن ها دیرپز تر می باشند.

نحوه انتخاب گوشت مرغوب و خوب

در یک آشپزی لذت بخش انتخاب مواد اولیه تازه و سالم نقش بسزایی دارد، همچنین چگونگی شناخت گوشت تازه و خوب نیز مهارت خاص خود را می طلبد. یکی از ویژگی های گوشت خوب رنگ آن است، که باید کاملا سرخ روشن و صورتی شفاف بوده و چنانچه گوشت به رنگ قرمز تیره در بیاید نشانه کهنگی آن می باشد. فراموش نکنید که رنگ سرخی در انواع گوشت نیز کمی تفاوت می کند. بوی گوشت نیز باید حتما مورد توجه قرار بگیرد و از رایحه ای بد و متعفن نباید اثری ببینید. بافت گوشت تازه کاملا منسجم است و اگر زمانی که مقداری از آن را در دست بگیرید و با وارفتگی رو به رو شدید، قطعا مانده و نا مرغوب خواهد بود.

نباید های آشپزی در طبخ گوشت

در کنار راهکارهایی که باید برای پخت سریع تر گوشت در نظر گرفت، برخی مسائل را نیز به عنوان نبایدها حتما مورد توجه قرار دهید.

 1. گوشتی که یخ زده دیرتر می پزد. به یاد داشته باشید سرما و یخ به مغز بافت گوشت نفوذ می کند، پس برای پخت بهتر باید حتما اجازه بدهید، تا یخ گوشت کاملا باز شده سپس در مواد مخصوص برای مرینیت کردن یا تفت دادن بگذارید.
 2. رب گوجه و نمک را از ابتدا به گوشت اضافه نکنید: نکته دیگر استفاده به موقع از نمک و رب گوجه می باشد، اگر در همان ابتدای کار به گوشت اضافه شوند، بافتی سفت و دیرپز تر به آن خواهند داد. بهترین زمان برای افزودن رب گوجه نیم ساعت قبل از پخت کامل خورشت و نمک ده دقیقه پیش از خاموش کردن شعله است.
 3. لیمو عمانی چاشنی پایان کار است: استفاده از لیمو عمانی در غذا به عنوان چاشنی و طعم دهنده مرحله آخر باید به کار گرفته شود. اگر از آغاز و قبل از پخت کامل گوشت لیموها را به خورشت بیافزایید، پخت آن را به تاخیر خواهد انداخت.

کلیک کرده و بیشتر بخوانید :  ترفند نگهداری برنج و حبوبات

راهکارهای طلایی برای پخت سریع تر گوشت دیرپز

1-کیوی و خاصیت نرم شدن گوشت

کیوی از جمله میوه هایی است که بسیار طبخ گوشت را تسریع می بخشد. اسیدهای حاصل از ترکیب دانه های داخل کیوی به راحتی قادر است، بافت گوشت را ترد و لذیذتر نماید. هر اندازه کیوی کال تر باشد، تاثیر بیشتری در پخت سریع گوشت خواهد گذاشت.

2-زودپز ترفندی قدیمی و کارآمد

زودپز یکی از ابزارهایی است که از گذشته تا به حال برای طبخ سریع تر گوشت ها به کار می رود. به طور قطع اگر زمان کافی برای آماده کردن خورشت ندارید می توانید با یک زودپز بدون هیچ زحمتی غذای مناسب خود را سریع و سالم فراهم آورید.  ضمنا اگر علاقمند به رژیم غذایی سالم هستید به لینک رژیم غذایی بدون روغن مراجعه کنید.

3-چای خشک مساوی با گوشتی نرم و ترد

شاید تا به حال در مورد خواص چای شنیده باشید، باید بگوییم سرعت بخشیدن به پخت گوشت نیز یکی دیگر از ویژگی های آن به شمار می رود. چنانچه گوشتی که خریداری نموده اید دیرپز است، بدون نگرانی فقط کمی چای خشک به خورشت اضافه نمایید، تا گوشتی خوش پخت و ترد را شاهد باشیم. برای اینکه دانه های چایی نمایی نازیبا به غذای شما ندهد، می توانید چایی را در یک کیسه سفید و تمیز ریخته و در ظرف خورشت بیاندازید تا بعد از آماده شدن به راحتی از قابلمه خارج کنید.

4-مزه دار کردن گوشت دیرپز

مرینیت کردن یا همان مزه دار شدن گوشت یکی دیگر از راه های سرعت بخشیدن به پخت پروتئین حیوانی می باشد. استفاده از ادویه هایی همچون فلفل سیاه، زردچوبه، آب پیاز و سیر رنده شده برای طعم بخشیدن به گوشت می تواند علاوه بر خوش مزه شدن غذا بافت گوشت را ترد و لذیذتر نماید. برای اینکار باید حداقل 12 ساعت برای خواباندن گوشت ها در مواد ترکیبی زمان بگذارید.

5-سرکه را دست کم نگیرید!

اضافه کردن سرکه به خورشت نیز از جمله موارد، کاربردی برای پخت سریع گوشت های دیرپز به شمار می رود. پس از تفت دادن گوشت با پیاز و ادویه کافی است کمی سرکه به آن افزوده و بگذارید، کمی بخارپز شود، در همان زمان کوتاه اسید حاصل از سرکه به مغز گوشت نفوذ کرده و به سرعت آن را ترد می کند. اگر زمان کافی برای آماده کردن غذا ندارید حتما سرکه را جزو اولویت های آشپزی قرار دهید.

گوشت دیرپز

6-شعله گاز را زیاد نکنید!

برای طبخ گوشت دیرپز، نباید هرگز از شعله زیاد استفاده کنید. هر اندازه حرارت بیشتری به گوشت برسد بافتی سفت تر را ایجاد خواهد نمود. چنانچه زمان کافی برای پخت گوشت ندارید، بهتر است از ترفندهای بالا بهره بگیرید و اجازه بدهید، گوشت با شعله ملایم به آرامی ترد و خوش طعم شود.

7-میوه انجیر، خوش مزه ای کارآمد برای گوشت دیرپز

انجیر علاوه بر اینکه میوه ای خوش مزه و لذیذ است، به عنوان چاشنی در مزه دار کردن گوشت و سرعت بخشیدن به پخت آن می تواند کمک بسزایی به ما بکند. انجیر هر اندازه کال تر بشد تاثیر بیشتری خواهد داشت. اگر به کباب گوشت قرمز علاقه فراوانی دارید، بهتر است از انجیر برای نرم و آبدار شدن تکه های گوشت استفاده نمایید. کافی است پس از افزودن پیاز، نمک، فلفل و هر چاشنی که مدنظرتان هست، دو عدد انجیر را نیز رنده کرده و به مخلوط بیافزایید. فراموش نکنید، گوشت ها بیش از یک ساعت در عصاره انجیر نماند.

برای مزه دار و ترد کردن گوشت با واتس آپ شماره 09039409955 تماس گرفته و یک مرینیت خوشمزه سفارش دهید!

 

 

محصولات

مقالات

 

پنج ستاره بی رنگ ما را رنگی کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× مشاوره