نگهداری حبوبات و برنج و ترفندهای طلایی آن

در این مقاله با رموز نگهداری برنج و حبوبات آشنا شده بیاموزید چگونه می توان آسان در منزل از شر آفات آسوده شد. یکی از مشکلات بانوان در آشپزخانه چگونگی نگهداری برنج و حبوبات است، که معمولا بعد از مدتی شروع به حشره زدن کرده و در مدت کوتاهی تمام مواد را از بین می برند. برخی اشخاص از راه کارهای ساده و خانگی همچون استفاده از مواد معطری مانند میخک بهره می گیرند، که بدون تاثیر هم نیست. در زمان های گذشته مردم با نگهداری حبوبات و برنج در کوزه های گلی بزرگ و دفنشان زیر خاک قادر بودن تا مدت زمان زیادی از مواد خوراکی مراقبت کنند، اما امروزه که این امکان وجود ندارد چه باید کرد؟

استفاده از ظرف های درب دار و شیشه ای

استفاده از ظرف های درب دار که به خوبی بسته می شوند و از ورود هوا به داخل ظرف جلوگیری می کنند، می تواند راهی کاربردی و مناسب برای نگهداری حبوبات و برنج برای مدت زمان زیاد به شمار رود.

نگهداری حبوبات

نگهداری حبوبات در فریزر

اگر در محیط های مرطوب زندگی می کنید، بهتر است حبوبات را تا زمان تمام شدنشان در فریزر نگهداری نمایید. این کار از رشد حشرات و آفت ها در آن ها جلوگیری به عمل می آورد. در مکان هایی که از آب و هوای مرطوب برخوردار می باشند، برای ماندگاری برنج از سیر هم بهره می گیرند.

میخک ضد حشره ای طبیعی

میخک از دانه های خوراکی بسیار معطر است که با رایحه ای که ایجاد می کند، از رشد و ورود حشرات به ظرف حبوبات و برنج جلوگیری به عمل می آورد. ضمن اینکه به هیچ عنوان در رنگ و طعم مواد خوراکی تاثیری نمی گذارد.

قبل از نگهداری حبوبات را بشویید

اگر همیشه مقدار زیادی از حبوبات خریداری می کنید، بهتر است قبل از نگهداری در ظروف آن را خوب بشویید. حبوبات به صورت نهفته تخم حشرات را در خود دارند و زمانی که شسته شوند از آفت ها پاک شده و می توانید برای مدت طولانی با خیال راحت از آن ها مصرف نمایید. فراموش نکنید قبل از ریختن در ظروف مخصوص حتما آن ها را خوب خشک کنید، زیرا رطوبت یکی از مهمترین عوامل تشکیل آفت ها در مواد خوراکی به شمار می رود.

نگهداری حبوبات

کمی حبوبات را در فر بگذارید

برای از بین بردن حشرات و آفت ها بهتر است حبوبات را در سینی فر پهن کرده و به مدت 15 دقیقه در دمای 100 درجه قرار دهید. این کار به صورت کامل تخم حشرات را نابود کرده و طعم حبوبات را نیز تغییر نمی دهد. به یاد داشته باشید که حرارت زیاد فر به دانه های خوراکی آسیب می زند و بافت حبوبات را ترد و شکننده می کند.

کیسه های برنج را در معرض هوا قرار دهید

شپشک برنج یکی از رایج ترین آفت های برنج به شمار می رود، که ظاهری واقعا نگران کننده و آزار دهده دارد. اگر برنج را با کیسه خریداری می کنید بهتر است آن ها را در فضایی که به خوبی هوا بتواند به کیسه ها بخورد قرار دهید. ولی بهتر است برای نگهداری برنج آن را به ظرف های درب دار منتقل کنید و مقداری میخک در آن بگذارید. عطر تند میخک از رشد شپشک و سایر حشرات جلوگیری می نماید.

نمک را در ظرف نگهداری حبوبات و برنج بریزید

نمک خاصیت جذب رطوبت داشته و ضمن اینکه از تولد کرم های مخصوص به مواد خوراکی خشک جلوگیری می کند؛ تخم های مخفی در بین حبوبات را نیز می سوزاند. از همین رو در ظرف نگهداری حبوبات و برنج مقدار زیادی نمک بریزید تا از شر حشرات موذی در امان بمانند.

از قرص برنج استفاده نمایید

بسیاری از عطاری ها علاوه بر فروش ادویه به ارائه ماده ای سمی تخت عنوان  قرص برنج می پردازند، که به شدت از آفت زدن حبوبات و برنج جلوگیری می کند. شاید قرص برنج ایده آل ترین گزینه برای سلامت مواد خوراکی به شمار برود، اما به یاد داشته باشید، که فقط در مورد مواد غذایی خشکی که می توانید قبل از مصرف آن ها را کاملا بشویید بهره بگیرید، و خوراکی های تر را نمی توان با قرص برنج ایمن کرد. در انبارهای نگهداری برنج از این قرص استفاده نموده و تا مدت های زیادی به راحتی از محصولات شان نگهداری می نمایند.

تا به حال از جعبه چوب کبریت استفاده کرده اید؟

شاید به نظرتان عجیب و غیر قابل باور باشد، اما جعبه چوب کبریت نیز می تواند شما را از شر حشرات موذی رهایی بخشد. جعبه و دانه های چوب کبریت حاوی گوگرد بوده که برای حشرات و آفت ها منفور می باشد. از همین رو با گذاشتن جعبه کبریت در کیسه یا ظرف نگهداری حبوبات و برنج برای همیشه از شپشک، کرم و سایر حشره ها خلاص شوید.

قرص سیر

قرص سیر گزینه ای کارآمد و ارزان

اگر از به کار بردن قرص برنج هراس دارید و گمان می کنید که ممکن است، سم موجود در قرص به مواد خوراکی نفوذ یابد، می توانید با استفاده از قرص سیر جایگزین خوبی برای سموم دفع آفات پیدا نمایید. ضمن اینکه اگر قرص سیر در ظرف نگهداری برنج قرار بگیرد، دچار تبخیر نشده و ذرات سموم را به دانه های برنج انتقال نمی دهد.

نور آفتاب بهترین آفت کش طبیعی برای نگهداری حبوبات

نور آفتاب به صورت طبیعی خاصیت ضدعفونی کنندگی و آفت کشی داشته و به عنوان منبعی بی پایان و ارزان در همه جای جهان به شمار می رود. اگر در منزل شرایط بهره گرفتن از نور مستقیم خورشید را دارید، بهتر است، در طول هفته یک ساعت ظرف نگهداری حبوبات یا برنج را زیر تابش مستقیم آفتاب پهن نمایید تا از رشد و ازدیاد حشرات و آفات جلوگیری نمایید.

برگ بو و رزماری را هم امتحان کنید

برگ بو ورزماری هم جزو مواد بی ضرر و کاربردی برای دفع حشرات محسوب می گردد، و با عطر تندی که دارند، از ورود آفت ها به کیسه یا ظرف نگهداری برنج و حبوبات جلوگیری به عمل آورد. به یاد داشته باشید که از خشک شده این گیاهان بهره بگیرید. زیرا رزماری و برگ بو تازه در کنار مواد غذایی بعد از مدتی دچار کپک و فرسایش خواهند شد.

مقداری برنج خارجی را در ظرف نگهداری حبوبات بریزید

از آن جا که برنج های خارجی را به مواد نگهدارنده و آفت کش های قوی آغشته می نمایند، تا از فرسایش و شپشک دور نگه دارند، از همین رو می توانید مقدار از آن را به ظرف نگهداری حبوبات خود بیافزایید و یا در کیسه برنج ایرانی قرار دهید. این روش نیز به طور قطع شما را از شر حشرات موذی رهایی می بخشد.

محصولات

مقالات

پنج ستاره بی رنگ ما را رنگی کنید!
[کل: 7 میانگین: 4.4]

1 دیدگاه برای “نگهداری حبوبات و برنج و ترفندهای طلایی آن

  1. علي گفته:

    سلام
    براي برنج فقط كافيه يك حپه سير با پوست و همه چيزش كه خشك هم هست را در ظرف برنج بندازيد حالا تا هر موقع كه ميخواهيد برنجتان را نگهداري كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× مشاوره