ادویه و کاهش وزن ( لاغری )

ادویه_لاغری

ادویه ها در بحث لاغری و کاهش وزن

بسیار موثر می باشند. زیرا قادر می باشند تا از یک سو چربی اضافی غذا ها را تجزیه نمایند و از سوی دیگر می توانند باعث سیری شوند و میل به خوردن را کاهش دهند. باید به عنوان یک قانون کلی در نظر داشت که هر اندازه غذا تند تر باشد، چربی سوزی آن نیز بیشتر خواهد بود. معمولا اضافه وزن در افرادی که غذاهای تند  میل می کنند، کمتر مشاهده می شود. این افراد اغلب کمتر از سایر افراد دچار گرسنگی خواهند شد.

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده است که پس از میل نمودن غذاها با ادویه های تند، احساس گرما می کنید. این شرایط به این خاطر است که بدن به جای ذخیره نمودن چربی ها در حال تجزیه آن است. شما می توانید با میل نمودن غذا های تند، مغز خود را فریب داده و احساس سیری به وجود آورید. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص ادویه های چربی و آنهایی که موجب کاهش وزن می شوند؛ صحبت نماییم.

ادویه جات مناسب برای لاغری و کاهش وزن:

  • هل:

هل که امروزه به صورت دانه های آسیاب نشده و یا به صورت پودری در بازار یافت می شود، به عنوان یک ادویه ضد نفخ و مناسب برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. این چاشنی می تواند پس از غذا باعث هضم راحت تر آن شود. همچنین بوی نامطبوع دهان را نیز از بین می برد. از این ادویه می توان به صورت دمنوش پس از غذا استفاده نمود. الته جویدن چند دانه هل نیز اثرات مشابهی دارد.

  • سیاه دانه:

ادویه دومی که در بحث کاهش وزن بسیار مفید می باشد، سیاه دانه نام دارد. این مورد نیز به صورت دانه یا پودری در بازار یافت می گردد. سیاه دانه می تواند چربی های شکم و پهلو را از بین برده و به افراد جهت رسیدن به تناسب اندام کمک نماید. می توان این ادویه را هر روز با عسل قاطی کرده و میل نمود. البته امروزه روغن طبیعی آن نیز وجود دارد که دارای اثرات مشابه است. مصرف این چاشنی با وعده های صبحانه یا عصرانه توصیه می گردد.

  • زیره:

زیره یک ادویه ضد نفخ می باشد. از این مورد می توان برای تولید انرژی و گوارش آسان تر استفاده نمود. معمولا افرادی که به دیابت نوع دو دچار می باشند، از این چاشنی در رژیم غذایی خود بهره می برند.زیره می تواند تاثیر بسزایی در کاهش وزن، تقویت حافظه و کم نمودن استرس و اضطراب داشته باشد. این چاشنی کلسترول غذا را جذب کرده و دفع ادرار را بیشتر می نماید. از زیره می توان در انواع سوپ ها، پلوهای مخلوط، خورش های تند و غیره استفاده نمود.

  • زردچوبه:

این ادویه دارای مقادیر زیادی کورکومین می باشد. کورکومین از ایجاد بافت های چربی در داخل رگ جلوگیری می کند. به همین دلیل انواع بیماری های قلب و عروق با استفاده از زردچوبه تا حد زیادی کاهش می یابد. این چاشنی برای کاهش وزن، تقویت کبد و سم زدایی بدن بسیار مفید است. افرادی که به هپاتیت و یا کبد چرب مبتلا هستند، عموما پیشنهاد می شود تا زردچوبه را داخل رژیم غذایی خود قرار دهند. از سوی دیگر این چاشنی موجب می شود تا عضلات شکم دچار گرفتگی نشوند و به همین دلیل به عنوان ضد نفخ گزینه خوبی هستند. زردچوبه می تواند از انباشته شدن فیبر در بدن جلوگیری کند.

ادویه_زنجفیل_لاغری

  • دارچین و زنجبیل:

دارچین به همراه زنجبیل، جز ادویه هایی هستند که در کاهش وزن بسیار موثر عمل می نمایند. این دو ادویه دارای طبع گرمی هستند و استفاده از آنها موجب می شود تا قند خون تنظیم گردد. مصرف منظم از زنجبیل و دارچین باعث تقویت کبد و قلب، تنظیم قند خون، شادی آور و برطرف نمودن بوی بد دهان خواهد شد. در کنار دارچین، زنجبیل نیز می تواند به عنوان ضد نفخ در کاهش وزن موثر باشد. استفاده این دو در کنار یکدیگر باعث سوزاندن چربی ها و کلسترول مازاد بدن می شود. معمولا از این دو برای سوپ ها، خورش ها و یا به صورت دمنوش استفاده می شود.

بسیاری از متخصصان لاغری، غذاهای آسیایی را به دلیل دارا بودن ادویه های بسیار در لاغری موثر می دانند. آنها معتقد هستند که این چاشنی ها می توانند سوخت و ساز بدن را افزایش داده و اشتها را سرکوب نمایند.

پنج ستاره بی رنگ ما را رنگی کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× مشاوره